Susţinem baschetul din Ardeal – Confruntarea titanilor

Etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin ne propune câteva dueluri de zile mari. Patru echipe din arealul transilvan se confruntă între ele.

După surpriza neplacută de săptămâna trecută, Gaz Metan Mediaş primeşte acum vizita formaţiei BC Mureş. În tur, mureşenii au câştigat, cu scorul de 79-64, Andrija Ciric, cu 23 de puncte, Vaidotas Peciukas(18 puncte), Matija Ceskovic(17) şi Branko Cuic(15) au făcut un meci sensaţional. De partea cealaltă s-a remarcat doar Alexandar Mladenovic, autor a 20 de puncte.

De asemenea, tot în etapa a XVIII-a, liderul clasamentului, CSM Oradea se va deplasa pe terenul celor de la CSU Atlassib Sibiu. Orădenii abordează această partida după victoria la pas obţinută în faţa grupării Dinamo Bucureşti (105-55), în timp ce sibienii vin să-şi lingă rănile după înfrângerea suferită în “Derby-ul Transilvaniei”.

Iată programul complet al etapei a XVIII-a a Ligii Naţionale:
Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş
BC Timişoara – Energia Rovinari
Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti
CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea
SCM Craiova – CSŞ Giurgiu
CSU Ploieşti – CSM Bucureşti
BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa
BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco

Regulile concursului sunt următoarele. Diferenţa de scor trebuie să fie între 1 şi 5 puncte, 6 şi 10, 11-15, 16-20, +21 puncte. Intuirea corectă a echipei câştigătoare vă va aduce un punct, iar cea a diferenţei de scor încă un punct. Pronosticurile trebuie postate înaintea începerii primului meci, iar dacă aţi ratat prima partidă puteţi posta doar pentru întâlnirile care au mai rămas de disputat. NU UITAŢI de secţiunea „Jucătorul etapei”. Când postaţi pronosticurile pentru etapa a XVIII-a scrieţi şi care a fost în opinia voastră jucătorul etapei a XVII-a.
Clasamentul la zi îl puteţi consulta accesând acest link.

PS. Primul meci al etapei este Gaz Metan Mediaş – BC Mureş, partidă ce începe sâmbătă, de la ora 17.30. SUCCES!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
2.882 citiri

26 comments to Susţinem baschetul din Ardeal – Confruntarea titanilor

  • Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/+21
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/11-15
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/11-15
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

    Jucatorul etapei: Matija Ceskovic (BC Mures) – pentru cele 26 de puncte marcate in partida cu CSU Ploiesti.

  • Sorin A

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/1-5
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/6-10
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/1-5
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/6-10
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/6-10

    Nikolov -“U”Cluj Napoca

  • panda2004

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/11-15
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/11-15
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/+21
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/11-15
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/6-10
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

    Jucatorul etapei: Matija Ceskovic (BC Mures)

  • panda2004

    Felicitari Ovi Tebu pentru promtitudine .

  • Mihai

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/11-15
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/16-20
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/1-5
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/11-15
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/6-10
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/11-15

    Jucatorul etapei precedente: Nikolov (U Mobitelco)

  • ovicoto

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/+21
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/11-15
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/6-10
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/11-15
    BC Miercurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/11-15

    Jucatorul etapei precedente: Matija Ceskovic (BC Mures)

  • aleedi

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/1-5
    BC Timişoara – Energia Rovinari 2/1-5
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/6-10
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 1/1-5
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/16-20
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/1-5
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 2/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/+21

    Jucatorul etapei: Matija Ceskovic (BC Mures)

  • pmc32

    In legatura cu clasamentul . La etapa a 2-a(retur),TOSA face 9p(in loc de7) deci un total de 22p,iar ovicoto 6p(in loc de 7),total 18p.Daca e corect ce am mentionat ,rog actualizarea clasamentului.Multumesc pentru intelegere.

  • ramura

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/11-15
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/16-20
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 1/1-5
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/16-20
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 2/1-5
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 2/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/1-5

    Jucatorul etapei: Matija Ceskovic (BC Mures)

  • ovidiu blag

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 2/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/+21
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 1/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 2/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 2/6-10
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

  • Andra

    Gaz Metan Medias – BC Mures Tg Mures 2/6-10
    BC Timisoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucuresti – BCM U Pitesti 2/6-10
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/11-15
    SCM Craiova – CSS Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploiesti – CSM Bucuresti 1/1-5
    BC Timba Timisoara – BC Farul Constanta 1/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

  • TOSA

    Mersi PMC32, si eu am calculat la fel.
    Imediat revin si cu pronosticul pentru etapa ce urmeaza, numai sa-mi consult globul de cristal 🙂

  • TOSA

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 2/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/11-15
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/11-15
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/6-10
    BC Miercurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

    Jucatorul etapei: Matija Ceskovic (BC Mures)

  • Pop Padurean Vlad

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/11-15
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/16-20
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/11-15
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/11-15
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

  • danb

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 1/11-15
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 1/1-5
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 1/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/6-10
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/1-5
    BC Miercurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

    Jucatorul etapei:Tomasevic(Farul)-pentru cele 21 puncte marcate celor de la Medias!!!

  • Laci

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2, 6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1,11-15
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2, 16-20
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2, 6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1, 16-20
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1, 11-15
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1, 6-10
    BC Miercurea Ciuc – “U” Mobitelco 2, +21

  • Laci

    Jucatorul etapei dupa parerea mea Ceskovic, pentru cele 5(!) cosuri de trei puncte din tot atatea incercari impotriva Ploiestului. Practic aici s-a castigat meciul, celelalte sferturi fiind castigate de Asesoft.

  • pmc32

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/1-5
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/11-15
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 1/11-15
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/6-10
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/16-20
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 1/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/11-15

    Jucatorul etapei: IONUT DRAGUSIN (SCM CRAIOVA)

  • Videsz

    Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Tg Mureş 2/6-10
    BC Timişoara – Energia Rovinari 1/6-10
    Dinamo Bucureşti – BCM U Piteşti 2/+21
    CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 2/6-10
    SCM Craiova – CSŞ Giurgiu 1/6-10
    CSU Ploieşti – CSM Bucureşti 1/11-15
    BC Timba Timişoara – BC Farul Constanţa 2/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Mobitelco 2/16-20

    Jucatorul etapei:Matija Ceskovic (BC Mures)

  • Jazzy

    Gaz Metan Medias – BC Mures 2/6-10
    BC Timisoara – Energia Rovinari 2/6-10
    Dinamo Bucuresti – BCM U Pitesti 2/16-20
    CSU Sibiu – CSM Oradea 2/11-15
    SCM Craiova – CSS Giurgiu 1/11-15
    CSU Ploiesti – CSM Bucuresti 2/6-10
    BC Timba Timisoara – BC Farul Constanta 2/1-5
    BC Mietrcurea Ciuc – “U” Cluj 2/+21

    Jucatorul etapei: IONUT DRAGUSIN (SCM CRAIOVA)

  • ovicoto

    Clasament dupa meciurile de azi:
    1 Tebu 27
    2 Andra 24
    3 Panda2004 24
    4 Tosa 23
    5 Danb 23
    6 Ovicoto 22
    7 Pmc32 21
    8 Laci 19
    9 Pop 19
    10 Videsz 19
    11 Aleedi 18
    12 Zkadar 17
    13 Sorin a 17
    14 Jazzy 15
    15 Ramura 12
    16 Mihai 12
    17 Bontzi 8
    18 Blag 8

  • ovicoto

    CLASAMENT DUPA ETAPA 18:

    TOTAL ETAPA 18
    1 tebu 34 12
    2 panda2004 31 12
    3 andra 30 9
    4 tosa 29 7
    5 danb 28 9
    6 ovicoto 28 10
    7 pop 27 11
    8 pmc32 26 8
    9 laci 26 9
    10 videsz 24 9
    11 sorin a 23 9
    12 aleedi 22 6
    13 jazzy 20 6
    14 mihai 18 9
    15 zkadar 17 0
    16 ramura 15 4
    17 blag 11 5
    18 bontzi 8 0

    Daca sunt greseli, va rog sa spuneti!

  • pmc32

    la POP 26p, dar sa-l lasam pe OVI TEBU,sa-si faca treaba(chiar o face foarte bine,si ne bucuram pentru asta)

Leave a Reply