Pennetta o invinge pe Sharapova si continua povestea ei la Indian Wells

Cine joaca tenis stie ca exista locuri, situatii, sau si adversari, care iti dau o senzatia placuta si pozitiva, si fara prea multe explicatii te fac sa joci mai bine, obtinand rezultate foarte bune.

Este, probabil ceea ce se-ntampla cu Flavia Pennetta cand joaca la Indian Wells, unde surprinzator anul trecut a castigat turneul.

Anul acesta nu putem sa spunem ca a avut mare noroc la tragerea la sorti. Tabloul a pus-o sa joace deja din turul doi cu Samantha Stosur, tot periculoasa chiar daca a scazut ca nivel in ultimii doi ani. Flavia a eliminat-o in doua seturi, fara mari probleme.

Dar azi noapte, povestea ei parea a fi destinata sa se termine, fiindca adversara ei se numea Maria Sharapova. Deja era probabil pregatita o aplaudare eleganta pentru o parasire onorabila a turneului.

Si asa parea sa fie, intr-un prim set in care rusoica tragea in stilul ei si obtinea primul set cu 6-3. Dar “batranica” italianca de 33 de ani nu se lasa, si luptand punct dupa punct obtinea setul doi cu acelasi scor de 6-3.

Meciul frumos, jucat intre doua fete frumoase, putea fi apreciat si de cine nu se pricepe la tenis. In setul trei Flavia punea o viteza in plus si cu mai putine erori nefortate decat Sharapova inchidea cu 6-2. Pun aici un link unde veti putea aprecia fazele interesante. La sfarsit, parca am vazut lacrimi pe fata lui Flavia.

Urmatorul meci va fi cu Sabine Lisicki, care deja a eliminat in acest turneu doua italience, Roberta Vinci si Sara Errani. In Italia avem o vorba…”non c’e’ il due senza il tre”. Adica..”nu exista doi fara trei”. Sper sa ne inselam.

Rating: +1 (from 1 vote)