Florin Mergea s-a calificat în sferturile de finală de la Monte Carlo

Florin Mergea. Foto: la meciul cu Slovenia, de la Arad.

Florin Mergea.

Florin Mergea și Rohan Bopanna s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Monte Carlo, după o victorie cu 7-5, 7-5 în fața dublului Lindstedt-Peya.

În primul set au fost emoții, pentru că de la 4-1 s-a ajuns la 4-5, doar că din acel moment Mergea și Bopanna au cîștigat trei game-uri și au închis setul.

În manșa secundă s-a mers cap la cap pînă la 6-5, atunci producîndu-se primul break, unul decisiv pentru soarta partidei.

În urma acestei victorii Mergea și Bopanna au primit 180 de puncte ATP.

Următorii lor adversari vor fi puternicii Murray și Soares, favoriții 4, cu care se vor întîlni vineri, de la ora 13.00.

Astăzi intră în turneu și Horia Tecău. El și Rojer vor juca pentru calificarea în sferuri, adversari fiindu-le Kontinen și Peers.

La simplu a avut loc o surpriză imensă, cehul Jiri Vesely eliminîndu-l pe Novak Djokovic, în turul secund.

Rating: 0 (from 0 votes)