Fenomenala Monica Niculescu a învins din nou. E în finala din Luxemburg

Monica Niculescu

Monica Niculescu a scăpat fără luptă în meciul din sferturi, cu Wozniacki, favorita doi în Luxemburg dar a demonstrat tuturor că are o valoare incontestabilă azi: a învins-o pe favorita 3, Kiki Berterns (Olanda, locul 23 mondial), scor 6-3, 6-3.

Monica a demonstrat tărie de caracter din nou. În setul secund, în momentul în care avea 5-2, Bertens a reușit break-ul. Apoi, olandeza a venit din 15-40 la 40-40. Și totuși Niculescu a găsit resurse să facă și ea break și să cîștige astfel meciul.

Monica a primit 17.000 de euro și 180 de puncte pentru acestă victorie iar mîine va juca din nou o finală WTA, cel mai probabil cu Kvitova, favorita numărul unu.

Rating: +1 (from 1 vote)
1.453 citiri

2 comments to Fenomenala Monica Niculescu a învins din nou. E în finala din Luxemburg