Ce victorie muncită…

Vlad Moldoveanu Foto Silviu Cristea

Vlad Moldoveanu
Foto Silviu Cristea

U Banca Transilvania a trecut și de cel de-al treilea val în FIBA Europe Cup, 65-63 cu Petrolina AEK Larnaka. Meciul a avut răsturnări de scor halucinante, clujenii conducînd în sfertul patru detașați, pentru a se vedea pe final foarte aproape de a fi egalați. O intervenție providențială pe final a lui Vlad Moldoveanu, care a blocat mingea în urcare a unui adversar a făcut posibilă victoria la aceste două puncte diferență și instalarea lui U BT pe primul loc în grupă.

Cele mai multe puncte le-a marcat Adamovic, 14, în timp ce Vlad Moldoveanu a fost cel mai bun recuperator, cu 13 reușite. Adamovic s-a distins și la pase decisive, 6. Vlad Moldoveanu, deși nu a marcat decît 6 puncte, are marele merit pentru acea intervenție de final, care a scutit gazdele de emoțiile intrării în prelungiri, faza cu pricina petrecîndu-se în ultima secundă.

U BT este lider, merge peste o săptămînă în Kosovo, pentru partida cu Peja, dar pînă atunci va juca sîmbtătă, în campionat, la Steaua București.

Rating: 0 (from 0 votes)