Djokovic și Nadal au ajuns în turul doi

Sârbul Novak Djokovic, favorit doi, l-a învins pe Fernando Verdasco înf_15012017_nightbefore_08 turul inaugural cu 3-0, 6-1 7-6 6-2, după
aproape două ore și jumătate de joc.
Djokovic a avut mici probleme doar în setul secund, când a fost condus în Tie-Break cu 4-3 și Verdasco urma să servească de două ori. Sârbul a revenit însă și și-a adjudecat setul cu 7-6, iar al treilea set a fost doar o formalitate.

sursa foto: ausopen.com

Rafael Nadal a trecut în primul tur de germanul Florian Mayer cu scorul de 3-0, 6-3 6-4 6-4. Spaniolul a produs un tenis foarte solid și nu și-a pierdut nici măcar o data serviciul, iar neamțul a trebuit să se recunoască învins după două ore de joc.

Favoriții nu au avut probleme până acum și au trecut, cu toții, în turul secund: Raonic 3-0 Brown, Goffin 3-2 Opelka, Bautista 3-0 Pella, Gasquet 3-0 Mott, Ferer 3-0 Jasika, Monfils 3-0 Vesely, Dimitrov 3-0 O`Connell.

Talentatul jucător ucrainean, Alexandr Dolgopolov Jr, loc 69 ATP, a reușit să avanseze în al doilea tur după victoria în trei ore împotriva lui Coric, scor 3-1. Ivo Karlovic și Horacio Zeballos au produs cel mai lung meci de până acum de la Australian Open, cinci ore și 20 de minute. Croatul s-a impus în decisiv cu 22-20, reușind singurul break al setului în ultimul game al partidei când argentinianul și-a pierdut concentrarea, iar Karlovic a reușit să avanseze în competiție.

La feminin, azi-noapte au pierdut ambele românce care mai aveau de jucat meciuri în primul tur: Monica Niculescu a fost învinsă de Blinkova cu 2-1, după un meci lung de două ore și 20 de minute, iar Ana Bogdan a fost și ea eliminată de către Elena Vesina cu 2-0, 7-5 6-2, după o oră și jumătate.

Serena Williams, a doua favorită la câștigarea turneului, a trecut într-o oră și 20 de minute de Bencic, cu scorul de 6-4 6-3 și va juca în turul secund cu Safarova.