Nadal a ajuns în optimi la Miami!

5bd059649ba462bf30573757271e3b6d-600x337

Rafael Nadal revine, încet și sigur, jucătorul care ne-a obișnuit cu finale și semifinale aproape la fiecare turneu la care apărea. Numărul 7 ATP a trecut de Kohlschreiber cu 2-1 și s-a calificat în optimi după ce a pierdut primul set cu 6-0. Spaniolul a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a avansa în competiție, iar al doilea și al treilea set au fost câștigate lejer, la doi, respectiv la trei. În turul următor Nadal va avea în față un adversar relativ ușor – pe Nicolas Mahut.

Tot pentru un loc în optimi se va bate și Roger Federer, cel care îl va înfrunta pe Juan Martin Del Potro. Elvețianul are o singură înfrângere în ultimele 16 partide pe care le-a jucat, dar nu va avea un meci ușor deoarece ambițiosul argentinian se ridică de fiecare dată la nivelul adversarului, mai ales în cazul în care întâlnește un jucător precum Roger Federer.

Deși Murray și Djokovic lipsesc de la Miami, fazele finale pot fi unele foarte frumoase daca favoriții își respectă blazonul

În competiția de dublu masculin Rojer și Tecău joacă astăzi de la ora 18,00 împotriva echipei Kubot/Melo pentru un loc în sferturile de finală.