U Cluj, o victorie nemaipomenită

Dixon, cea mai bună marcatoare de la U Foto: Silviu Cristea

Dixon, cea mai bună marcatoare de la U

Echipa feminină de baschet a Universității a produs azi una dintre surprizele campionatului, învingînd liderul la zi, pe Sepsi Sfîntu Gheorghe, cu 70-57. A fost doar a doua înfrîngere suferită de către Sepsi în 27 de etape disputate pînă acum. Victoria Universității îi asigură acesteia locul al doilea la final de sezon regulat.

Victoria Clujului s-a consemnat după ce aceasta și-a adjudecat trei dintre cele patru sferturi ale meciului, cea mai mare diferență consemnîndu-se în ultima secvență, 7 puncte avans.

Această reușită întrece previziunile cele mai optimiste de la începutul sezonului și îi face pe fani să vadă o finală de campionat la care U să fie parte. Și dacă tot se va putea ajunge acolo, atunci…

Natasha Dixon, care a făcut un meci mare și în etapa anterioară disputată pe teren propriu, a fost cea mai bună marcatoare de la U, cu 17 puncte.

Andra Mandache, așa cum ne-a obișnuit de mai multe ori în acest sezon, a jucat toate cele 40 de minute, marcînd și 13 puncte.

Chiar și în condițiile unui meci cu liderul, Dragan Petricevic le-a acordat minute lui Voica și Neagu, continuînd astfel politica de încurajare a celor care nu joacă la fel de mult precum alte sportive din lot.