Juve și Monaco completează careul de ași!

7924eccaf6779819242591fab54021e5„Bătrâna Doamnă” a reușit dubla perfectă împotriva Barcelonei și după victoria la scor din tur, 3-0, a remizat alb, 0-0, aseară pe Nou Camp. Juventus Torino s-a apărat ca la carte și italienii le-au închis catalanilor drumul spre poarta apărată de Gigi Buffon. Messi, Neymar și Suarez nu au avut ocazii prea mari și goalkeeper-ul oaspeților a rămas neînvins în cele 180 de minute jucate. Juve s-a apărat mai mult în deplasarea din Spania și nu a contat în atac, dar acest lucru nici nu mai contează, calificarea fiind una foarte clară.

Monaco a reușit o victorie categorică pe teren propriu împotriva lui Dortmund, și după ce a câștigat în tur cu 3-2, i-a mai învins o dată pe nemți, de această dată cu 3-1. Cei trei atacanți ai monegascilor au marcat pentru gazde (Mbappe, Falcao și Germain), în timp ce Reus a înscris golul de onoare pentru echipa sa. Așadar, Monaco a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor după o pauză de 13 ani.

În Europe League se joacă în această seară returul sferturilor de finală:Europa-league-Logo

Manchester United – Anderlecht (22,05 – în tur 1-1)

Shalke – Ajax (22,05 – în tur 0-2)

Genk – Celta Vigo (22,05 – în tur 2-3)

Beșiktaș – Lyon (22,05 – în tur 1-2)