Liga Campionilor și Europa League

7924eccaf6779819242591fab54021e5Am aflat deznodământul meciurilor din turul sferturilor de finală ale Champions League. Așadar, după ce Juventus a trecut marți de Barcelona cu scorul de 3-0, ieri am avut următoarele reultate:

Dortmund 2-3 Monaco

Bayern 1-2 Real

Atletico 1-0 Leicester

Jucătorii Borussiei au acuzat din plin șocul exploziei autocarului și nu au putut face față unui meci din sferturile CL. Mbappe, jucătorul de 18 ani de la Monaco, a strălucit din nou și a marcat de 2 ori în meciul de aseară. Imediat după meci Nuri Șahin, jucătorul gazdelor, a declarat că nu s-a putut concentra la fotbal și că toată echipa se află în stare de șoc după cele întâmplate cu 24 de ore înainte, fapt care este de înțeles – fotbaliștii echipei germane au fost aproape de o tragedie. Ce nu e de înțeles este de ce s-a jucat partida în ziua imediat următoare?

Atletico a obținut o victorie scurtă printr-un penalty obținut și transformat de Griezman, lovitură de la unsprezece metri contestată de englezi, deoarece faultul cu pricina s-a produs cu o jumătate de metru în afara careului. Pragmatica echipă a lui Simeone a obținut o victorie care le dă prima șansă la calificarea în semifinale.

Bayern a început perfect partida și a înscris prin Vidal, cel care o trimis o lovitură de cap care l-a învins pe goalkeeper-ul Realului. Bavarezii puteau să-și dubleze avantajul în finalul primei reprize prin același Vidal, dar acesta a irosit un penalty – trimițând mingea peste poarta madrilenilor. Imediat după pauză Ronaldo a făcut 1-1. Apoi fundașul gazdelor, Martinez, a fost eliminat în decursul a doar 3 minute, după ce a primit două cartonașe galbene. Tot Ronaldo a făcut 2-1 și meciul s-a încheiat cu acest scor, cu toate că spaniolii au mai avut alte câteva posibilități de a marca. Cristiano Ronaldo e primul jucător care marchează 100 de goluri în competițiile europene inter-cluburi.

Toate meciurile vor avea un retur încins, pentru că victoriile au fost la limită, în afara înfrângerii Barcelonei. Cu toate acestea, echipa lui Messi a mai reușit să obțină calificări pe teren prorpiu după ce fusese învinsă în tur. Ultimul exemplu e chiar foarte recent – calificarea împotriva celor de la PSG.

În Europa League încep sferturile de finală. Așadar, meciurile tur încep la ora 22,05: