U Banca Transilvania, opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale

Rasic, nr. 18, cel mai bun marcator de azi.  Imagine din meciul cu Pau Orthez (foto Manases Sandor)

Rasic, nr. 18, cel mai bun marcator de azi.
Imagine din meciul cu Pau Orthez (foto Manases Sandor)

După cele 100 de puncte marcate luni, U BT  a trecut de această bornă în meciul al doilea cu SCMU Craiova, 104-78 azi, în cel de-al doilea meci al sferturilor de finală ale campionatului masculin de baschet.

Antrenorul clujean Mihai Silvășan a rulat tot lotul de pe foaie, toți cei 12 reușind inclusiv să marcheze. Cele mai multe puncte, 25, le-a înscris Rasic, urmat de Dykes cu 19 și Adamovic cu 16.

De partea cealaltă, deși accidentat, Burlacu a marcat 18 puncte, cele mai multe ale craiovenilor.

Scorul a devenit acum 2-0 și urmează două partide pe terenul craiovenilor, unde se va juca meciul al treilea în 18 aprilie, cu începere de la ora 17.30 și în 20 aprilie, de la ora 19.15, dacă va fi cazul.

Cu o singură victorie adăugată celor două, U BT se califică în semifinalele campionatului.

CSU Sibiu a învins azi BC Mureș cu 77-66 în primul meci al altui sfert de finală.

De asemenea, la feminin Sespi a cîștigat pe terenul Olimpiei Brașov și s-a calificat în finală.

Rating: 0 (from 0 votes)