Premier League – 3 etape până la final

angliaChelsea a început din nou să câștige, iar după victoria de acasă împotriva lui Southampton a învins în deplasare, scor 3-0, pe Everton. Pedro, Cahill și Willian au înscris pentru oaspeți și londonezii se îndreaptă cu pași mari spre un nou titlu de campioană.

Tottenham a câștigat „North London Derby”, învingând cu 2-0 pe rivalii de la Arsenal. Alli și Kane au adus victoria pentru cei de la Spurs, iar gazdele rămân la patru puncte de lider, cu patru meciuri rămase de jucat până la final. Șansele tunarilor la un loc de Liga Campionilor sunt aproape nule după această înfrângere.

După ce echipele din Manchester, City și United, s-au anihilat una pe cealaltă la mijlocul săptămânii trecute, acestea nu au reușit decât o remiză în meciurile pe care le-au jucat ieri. Manchester United a obținut un punct după ce Rashford a simulat în careul celor de la Swansea, Rooney transformând lovitura de la unsprezece metri chiar înainte de pauză. Cu 10 minute înainte de final, Sigurdsson a executat perfect o lovitură liberă, obținând astfel punctul pentru echipa sa. Middlesbrough a deschis scorul împotriva celor de la Manchester City chiar printr-un fost jucător al cetățenilor, în minutul 40, atunci când Negredo a încheiat cu gol un contraatac al gazdelor, apoi Aguero a readus egalitatea pe tabelă transformând un penalty după o simulare a lui Sane în careul advers. Chambers a marcat golul doi pentru gazde în minutul 77, iar cu cinci minute înaintea finalului Jesus a înscris pentru 2 la 2, scor care s-a păstrat până la finalul partidei.

Echipa lui Jurgen Klopp este la egalitate de puncte (și meciuri) cu  cei de la Man. City, dar echipa de pe Anfield Road are (deocamdată) de partea sa golaverajul. Man. United are un punct mai puțin decât cele două echipe amintite anterior. Liverpool are, astfel, șansa de a-și consolida poziția a treia, ultimul loc care asigură prezența directă în grupele Champions League. Cormoranii se deplasează la Watford și joacă în epilogul etapei, de la ora 22,00. Lallana a revenit după o accidentare și este apt de joc, singurii indisponibili cerți pentru oaspeți înaintea partidei rămânând Henderson și Mane. De la gazde vor lipsi Pereyra, Zarate și Kaboul. Klopp a declarat înainte de meci că pe elevii săi îi așteaptă un meci foarte important în această seară și că echipa sa trebuie să lupte din greu pentru un loc în CL.

Lupta de la subsolul clasamentului pentru salvarea de la retrogradare rămâne deschisă. Hull a remizat , 0-0, la Southampton, iar Swansea s-a întors acasă cu un punct de la Manchester. Cu trei etape rămase până la final, cei de la Hull au în continuare un avans de două puncte în fața galezilor. Programul celor două echipe arată în felul următor:

Hull – Sunderland                                                        Swansea – Everton

Crystal Palace – Hull                                                    Sunderland – Swansea

Hull – Tottenham                                                         Swansea – West Brom