Federer vs Zverev – finala de la Halle! Româncele încep azi aventura la Eastbourne!

Roger Federer a trecut și de Khachanov cu 2-0, după un meci un pic mai greu decât arată scorul. Elvețianul a câștigat cu scorul de 6-4 7-6 după o oră și jumătate de joc, rusul ratând două mingi de a egala disputa în setul secund. Experiența și clasa au fost de partea lui Federer și pe acesta îl așteaptă finala împotriva ruso-neamțului Alex Zverev, nu mai devreme de ora 14,00. Sportivul clasat pe locul 12 ATP s-a impus în cealaltă semifinală împotriva lui Gasquet cu 2-1. Francezul a câștigat primul set la 3, dar Zverev a revenit câștigând următoarele seturi, la 4, respectiv la 3.  Alexander Zverev este unul dintre puținii tenismeni din circuit care are în favoarea sa scorul meciurilor directe contra lui Roger Federer: 2-1, dacă socotim și meciul de la Cupa Hopman, acolo unde s-a impus Zverev după 3 seturi care au avut nevoie de tie-break.

Monica Niculescu (50 WTA) debutează la Eastbourne și joacă în primul tur cu Marjana Lucic-Baroni (24 WTA) într-un meci care începe la ora 16,00. Cele două s-au întâlnit doar o dată pînă acum, la Cincinatti, pe hard, în urmă cu șase ani, iar acolo românca s-a impus fără probleme. Partida Soranei Cîrstea din finala calificărilor a fost amânată pentru astăzi din cauza ploii, meciul împotriva lui Hsieh fiind programat să înceapă la 14,30. Simona Halep va evolua direct în turul secund, cel mai probabil marți.