Simona Halep e în optimi la Eastbourne!

Românca s-a impus în fața lui Ying Duan cu scorul de 2-1, 3-6 6-3 6-2, după o oră și 45 de minute de joc. Simona s-a acomodat puțin mai greu cu iarba și chinezoaica a profitat de acest lucru, câștigând primul set datorită agresivității pozitive pe care o arată în joc. Simona nu a avut deloc o adversară ușoară astăzi, deoarece asiatica a atacat aproape toate mingile venite din partea opusă fileului, țintind linia terenului Simonei Halep. O dată cu trecerea timpului Halep și-a găsit reperele și a câștigat setul secund datorită calității superioare arătată pe teren. Game-ul al treilea a fost hotărâtor în setul decisiv. Duan a fost la serviciu și s-a ajuns la egalitate de 8 ori, constănțeanca reușind până la urmă break-ul. Din acel moment parcă totul a devenit mai ușor pentru Halep: nu și-a mai cedat serviciul până la finalul meciului, încheind partida la prima minge de meci apărută. Românca, numărul 2 WTA, o va întâlni în optimi pe Tsvetana Pironkova. Bulgăroaica a trecut în turul precedent de Monica Niculescu, scor 2-0.

Sorana Cîrstea joacă și ea, în aproximativ o oră și jumătate, contra Johannei Konta. Meciul se anunță a fi foarte dificil pentru Sorana, dar românca are șansa să-și ia o mică revanșă după înfrângerea de la FED Cup.