Irina Begu dispută azi două finale!

Irina Begu (Photo Credit – Ago Vision Production)

Sportiva din România a trecut ieri, în semifinale, de Carla Suarez Navarro, a doua favorită a turneului de la București, cu 2-0, 7-5 7-5, după 2 ore de joc intens. Așadar, Begu își continuă parcursul perfect (fără set pierdut) în capitală și urmează să joace în finală cu Julia Goerges, începând cu ora 17,00. Nemțoaica a învins-o cu greu pe Ana Bogdan, românca reușind să câștige primul set la 3, dar le-a cedat pe următoarele, la 2, respectiv la 4. Cele două competitoare (Irina vs. Julia) s-au întâlnit de două ori până acum în circuit – împărțindu-și victoriile. Finala de pe terenul central aduce față în față cele mai bune jucătoare de la această întrecere, ambele având aproximativ același stil – serviciu puternic și un joc agresiv din spatele terenului. Cu siguranță va fi un meci spectacol în care, sperăm noi, Irina va ieși învingătoare.

Begu joacă finala și la dublu alături de Raluca Olaru. Cele două, favorite 1, nu au avut emoții nici în semifinale și au eliminat perechea Piter/Zanevska în 70 de minute, cu scorul de 2-0, 6-0 6-4. Finala va fi una pe măsură, pentru că și favoritele 2 sunt acolo. Mertens/Schuurs au profitat de abandonul adversarelor și vor disputa finala cu Begu/Olaru în jurul orei 19,00.