Irina Begu, plan perfect la Shenzen. Este în semifinalele turneului

Irina Begu a făcut un meci mare în fața Timeei Babos (Ungaria), pe care a învins-o azi cu 7-5,  7-5 și s-a calificat astfel în semifinalele turneului de la Shenzen (cu premii totale de 750.000 de dolari). Românca a avut set și 4-1, de acolo adversara revenind pentru ca Irina să își limpezească jocul și să reușească victoria.

Irina a intrat în meci pierzîndu-și serviciul, recuperînd apoi și ajungînd la 5-5. Acolo a servit pentru 6-5 și a făcut break-ul cu numărul 3 exact la timp, pentru a cîștiga setul cu 7-5.

În setul secund Irina a făcut brek-ul la 2-1 pentru ea, destul ca să se desprindă la 4-1. Babos a avut reacție și a egalat la 4 și apoi trecînd la conducere cu 5-4, amenințînd serios victorie româncei. Aici Irina Begu s-a adunat din nou și a reușit un break care i-a adus egalarea și care a ținut-o în set. A urmat 6-5 pentru româncă și la fel ca în primul set, brek-ul l-a făcut la timp pentru cîștigarea manșei cu 7-5.

Pentru calificarea în semifinale Begu primește 110 puncte și 43.000 de dolari și se află acum în situația în care o poate întîlni pe Simona Halep într-o semifinală românească.

Rating: +1 (from 1 vote)