Victorie pentru Monica Niculescu și un set trei cu șapte break-uri

Monica Niculescu

Monica Niculescu “supraviețuiește” într-un meci spectaculos și în același timp rămîne în prima sută mondială, cu șanse chiar de a reveni mult mai sus în clasament (actualmente e pe 99). Azi ea a învins-o, la Taipei, pe  Zarina Diyas (Kazahstan, locul 57), scor 6-0, 1-6, 6-4.

Monica Niculescu a reușit și azi unul dintre meciurile sale ce pot rămîne multă vreme în memorie: în setul al treilea a fost condusă 2-0 pentru ca mai apoi să revină și de la 3-4 la 6-4, fiind autoarea a 4 break-uri pe care i le-a luat adversarei, una foarte puternică. La rîndul ei, Niculescu a cedat trei game-uri pe serviciul ei, dar important rămîne că a făcut un break mai mult, cu care a și cîștigat setul.

Cu cele 60 de puncte pe care le-a primit Monica este în siguranță și urmează să o întîlnească în sferturile de finală pe învingătoarea dintre Sabine Lisicki și Nao Hibino.

Rating: +1 (from 1 vote)