U-BT învinge Sibiul în derby-ul Transilvaniei!

Clujenii au câștigat pe teren propriu împotriva liderului CSU Sibiu cu scorul de 81-71. Meciul s-a jucat într-o sală „Horia Demian” plină până la refuz. Gazdele au început meciul mai bine, iar scorul după primul sfert a fost 22-16. Elevii lui Silvășan au executat bine planul tactic pus la punct de acesta și au intrat la pauza mare cu un avantaj de 11 puncte, care, în mod normal, ar fi trebuit să fie suficient pentru câștigarea partidei… așa a și fost. Watson & Co. au știut să gestioneze acest avantaj și nu le-au permis oaspeților să se apropie foarte mult de ei. Datorită acestei victorii, U-BT egalează la puncte Sibiul și diferența dintre primele două clasate este făcută deocamdată de coșaveraj. Giordan a făcut din nou un meci mare, trecându-și în cont 25 de puncte.

Antrenorul echipei din Cluj-Napoca, Mihai Silvășan, a declarat după meci: „A fost un meci pe care, cred eu, l-am controlat în totalitate și nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei. Sunt fericit pentru cum au evoluat și s-au luptat băieții, dar și pentru faptul că am reușit să le blocăm jucătorii cheie. A fost o atmosferă foarte frumoasă și țin să le mulțumesc suporterilor care au venit să ne încurajeze.” Etapa viitoare U-BT primește vizita Stelei într-un meci care se joacă mâine (vineri, 13/04/2018), începând cu ora 18,00.