Australian Open: Irina Bara și Monica Niculescu, victorie entuziasmantă la dublu

Monica Niculescu

Irina Bara și Monica Niculescu au dat lovitura la Australian Open. Cele două au trecut în turul al treilea după o victorie mare obținută în fața favoritelor 6.

Astfel, româncele au trecut de Lucie Hradecka (Cehia) / Ekaterina Makarova (Rusia ), scor 6-4, 7-6 (10-8).

În primul set s-a mers cap la cap pentru ca în ultimul game să reușească româncele break-ul care a închis meciul.

În cel de-al doilea set dramatismul a fost prezent: româncele au avut 3-1 apoi s-au văzut conduse 5-3. Au revenit din nou și s-a ajuns în tie-break. Acolo a fost 5-0 pentru Bara-Niculescu pentru ca să se ajungă la 8-8. Româncele au luat ultimele două mingi și astfel s-a închis meciul.

O victorie minunată pentru românce, care ajung în turul al treilea și primesc 130 de puncte WTA dar și un premiu de 55.000 de dolari australieni.

Cu un joc ca și cel de azi Bara și Niculescu pot ajunge foarte departe. Deocamdată sunt la un pas de sferturile de finală.

Rating: +1 (from 1 vote)