Baschetbalistele de la U au cîștigat după un meci cu prelungiri

U Cluj a învins Phoenix Constanța după un meci care a avut nevoie de prelungiri. A fost a treia victorie a lui U în grupa roșie, baschetbalistele clujence apropiindu-se de ocupanta locului 5, ICIM Arad.

U Cluj-Phoenix Constanța s-a terminat 86-81 după un ultim sfert pe care clujencele l-au cîștigat cu 21-10, egalînd astfel, 77-77. În prelungiri U a cîștigat cu 13-8 și astfel și partida.

Morse, de la U, a înregistrat un adevărat record, cu 33 de puncte marcate, Părău a avut 8 recuperări și Bot 4 pase decisive.

Phoenix a avut la un moment dat cea mai mare diferență, 13 puncte, în timp ce U nu a condus cu mai mult de 4 puncte decît la finalul prelungirilor, cînd s-a înregistrat acel plus 5.

Bot, Cenean, Părău, Morse și Begenisic au fost jucătoarele care au stat mai mult de 30 de minute pe teren, acolo unde au mai intrat trei jucătoare, Napier, Ciciovan și Sfîrlea.

U Cluj ocupă locul 6, cu 3 victorii și 12 înfrîngeri, în fața ei fiind ICIM Arad cu 4-11 iar în spate Phoenix Constanța.

În următoarea etapă U are la Tîrgoviște, ocupanta locului 3 iar Phoenix va primi vizita celor din Arad.

Rating: +1 (from 1 vote)