Filip Jianu își continuă cu brio traseul la Australian Open

Foto Neal Trousdale

Filip Jianu, al optulea junior din lume, a cîștigat din nou pe tabloul de simplu de la Australian Open.

Azi el a trecut de Connor Thomson (Marea Britanie), scor 6-3, 6-2, un meci care a durat doar o oră și trei minute.

Filip Jianu, antrenat de către Răzvan Itu, reușește astfel să se califice în optimile de finală ale turneului de la Australian Open, și lucrurile par a nu se opri aici.

Născut pe 18 septembrie 2001 acesta a ajuns pe locul 8 în lume la categoria juniori și se îndreaptă spre victoria cu numărul 100 în această întrecere (actualmente are 95).

La finalul anului trecut Filip a participat la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires, acolo unde în primul tur a produs o mare surpriză cîștigînd în două seturi la cel ce este al patrulea junior din lume la această oră, Lorenzo Musetti, Italia. Apoi a ajuns în sferturile de finală, o performanță deosebită.

Rating: 0 (from 0 votes)