Victorie de senzație: Cîrstea și Mitu sunt campioane la Lugano

foto Digisport.ro

Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au dat lovitura în finala de dublu de la Lugano. Ele le-au învins cu 1-6, 6-2, 10-8 pe  Veronika Kudermetova (Rusia) / Galina Voskoboeva (Kazahstan), favoritele numărul 1.

După cum începuse meciul nu s-ar fi putut spune asta, pentru că adversarele luaseră rapid primul set, 6-1. Apoi însă româncele au egalat la seturi, cu un alt sec 6-2 pentru ele.

În decisiv a fost povestea poveștii: Mitu și Cîrstea au revenit de la 3-6 ajungînd la 9-6 pentru ele. De aici au mai pierdut două puncte, s-a făcut 9-8 dar s-au ținut tare și au închis cu 10-8 setul tie-break.

Astfel, cele două cîștigă titlul la Lugano, o performanță excelentă pentru amîndouă, avide de rezultate mari în arena internațională.

Sorana Cîrstea a urcat astfel pe locul 77 mondial în proba de dublu, un salt de 22 de locuri iar Andreea Mitu a urcat pe 88, adică 28 de locuri mai sus decît era.

Rating: +1 (from 1 vote)